Legends

This Award recognises Wellington icons of sport who have made an outstanding contribution as an athlete. Since 2003, 52 athletes have received recognition as Sports Legends of Wellington.

 

The criteria, as set out by the Academy, are that the Legend must:

  • Have a close allegiance to the Wellington area

  • Be an athlete (as distinct from a coach or administrator) 

  • Be retired at least 10 years from top competition at the time of their induction

 

Most importantly the Legends must be acknowledged icons who have made an indelible impact on our community through their accomplishments.

Home of the Legends

 

As part of their induction, the Legends unveil a plaque honouring their achievements. The plaques are displayed at the ASB Sports Centre in Kilbirnie, providing a permanent place of recognition.

 

The public are welcome to view the plaques on the mezzanine floor of the ASB Sports Centre during regular opening hours.

2019 
Allan Hewson - Rugby

Michael Kenny - Boxing

Naomi Shaw - Softball

Trish McKelvey - Cricket

2018 
Stuart Davenport – Squash 
Kevin Herlihy (1948 – 2006) – Softball 
Suzie Muirhead – Hockey 
Melissa Moon – Athletics 

2017 

Jean Jarden (1907-1983) – Croquet 
Bryan Rose – Athletics 
Jeremy Coney – Cricket

2016 

Murray Dunn (1935-2015) – Table Tennis 
Belinda Cordwell – Tennis 
Bernie Fraser – Rugby 
Stu Wilson – Rugby

2015 

John Durry (1936-2006) – Golf 
Barry Sinclair – Cricket 
Maureen Jacobson – Football 
Murray Mexted – Rugby

2014 

Kenny McFadden – Basketball 
Bevan Smith – Athletics 
Mark Sorenson – Softball 
Ron McKenzie (1922 – 2006) – Tennis

2013 

Bob Blair – Cricket 
Judy Howat – Lawn Bowls 
Peter Miskimmin – Hockey 
Mark Nicholls (1901-1972) – Rugby

2011

Colin O’Neil – Rugby League 
Graham Williams – Rugby 
Ken Gray (1938 – 1992) – Rugby

2012

Margharet Matenga- Netball 
Kathleen Nunnely (1872-1956) – Tennis 
Philip Rush – Distance Swimming

2010

Waimarama Taumaunu – Netball 
Wynton Rufer – Football 
Stewie Dempster (1903 – 1974) – Cricket

2009

Ewen Chatfield – Cricket 
Arthur Donald Duncan (1876 – 1951) – Golf 
Meda McKenzie – Swimming

2008

Ted Morgan (1906 – 1952) – Boxing 
Ross Collinge – Rowing 
Trevor Manning – Hockey 
Alan McIntyre – Hockey

2007

Ron Jarden (1929 – 1977) – Rugby 
Jack Tynan – Hockey 
Andy Leslie – Rugby

2006

Bill Massey – Softball 
Harry Kent – Cycling

2005

Eric Tindill (1910 – 2010) – Rugby/Cricket 
Billy Wallace (1878 – 1972) – Rugby 
Dick Joyce – Rowing 
Marilyn Marshall – Softball/Football

2004

Barrie Devenport (1935 – 2010) – Distance Swimming 
Rebecca Perrott – Swimming 
John Reid – Cricket

2003

Onny Parun – Tennis

The Wellington Sport and Recreation Awards are proudly brought to you by

Nuku Ora, an independent body for physical activity in the greater Wellington region. We are a Regional Sports Trust (RST) dedicated to improving the wellbeing of the communities we serve.

Event terms and conditions - view here.

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • LinkedIn